Fler yrkesförare med körkort

Fler yrkesförare med körkort

Vart tredje transportföretag saknar idag förare. Antalet personer med D-körkort (bussförare) har nästan halverats sedan år 2000. Inträdet på arbetsmarknaden är svårt för många unga. Samtidigt behöver 150 000 personer rekryteras till transportsektorn fram till 2040.

Unga ser pessimistiskt på sina möjligheter att få ett jobb – och vägen in i flera transportyrken är ofta stängd för den som inte har egna pengar eller en arbetsgivare som betalar för körkortsutbildningen.

Att ta ett körkort kostar. Det gäller inte minst körkort för tunga fordon där prislappen ligger på 30 000 – 80 000 kronor.

Transportföretagen föreslår:

Ett studielån för C- och D-körkort

Vad handlar det om?
Vi föreslår ett nytt körkortslån via CSN. Lånet ska vara utformat för att täcka hela kostnaden för en körkortsutbildning.

Hur?
Lånet införs genom en ändring av studiestödslagen som genomförs under 2027. I Budgetpropositionerna för 2027 tilldelas CSN medel för att införa lånet. Dessa balanseras av intäkter från låneåterbetalningar som införs i budgetpropositionen från 2029.

Läs mer i rapportenTransportnäringen och framtidens arbetsmarknad”