Nyheter och pressmeddelanden

Här hittar du nyheter och pressmeddelanden som riktar sig särskilt till dig inom Transportföretagen Flyg

Läs fler nyheter

Fortsatt bredd inom transportsektorns utbildningsutbud

Transportbranschen fortsätter att utvecklas – och utbildningsutbudet med den. Från och med hösten 2026 kan blivande fartygstekniker påbörja en helt ny yrkeshögskoleutbildning vid Campus Nynäshamn.

Läs mer

Transportforum samlade politiken, företagen och forskarna

Med det övergripande temat automation och elektrifiering hölls Transportforum 2026 i Linköping den 14-15 januari. Transportföretagen deltog tillsammans med förbunden Sveriges Bussföretag och Transportföretagen Flyg, samt Svenska Drönarnätverket, i paneler och sessionssamtal om bland annat el- och vätgasflyg, drönare och en gemensam fordonsstandard för bussbranschen.

Läs mer

Utbildningar och event

E-utbildning

E-utbildning

Introduktion i arbetsrätt, e-utbildning

Kort, kostnadsfri e-utbildning om arbetsrättens grunder. Genomför den när, var och hur många gå...

Läs mer
  • Skogsbrandsbekämpning

    Information och presentation av våra medlemsföretag som kan utföra skogsbrandsbekämpning med helikopter.

    Skogsbrandsbekämpning
  • Branschintressent för Transportföretagen Flyg

    Branschintressenter får löpande information om arbetet genom nyhetsbrev, inbjudan till event och möjlighet att delta vid årsstämma.

    Branschintressent för Transportföretagen Flyg

Kontaktpersoner

Foto på Fredrik Kämpfe

Fredrik Kämpfe

Branschchef Flyg

Foto på Victoria Barrsäter

Victoria Barrsäter

Branschansvarig Drönarnätverket och näringspolitisk expert Flyg