Med bara veckor kvar tills yrkeslandslaget åker till Shanghai för att representera Sverige passar vi på att ta pulsen på våra representanter inom fordonsdisciplinerna. I dag får vi möta Nils Holm, till vardags anställd hos Zeppelin Sverige AB, som tävlar i maskinteknik.
– Det blir väldigt kul att få uppleva något sådant här, inleder Nils Holm, som alltså snart åker till Shanghai för att representera Sverige i Yrkes-VM.
– Det känns såklart nervöst att åka så långt bort. Men det är framför allt en väldigt häftig erfarenhet.
Har du hunnit bli nervös för själva tävlingen?
– Nej, inte än, men det lär väl bli senare. Jag kan tänka mig att på flygresan dit, då är man nervös. Men mest ser jag fram emot det.
Kanske kan man säga att Nils Holm, som till vardags bor i Östersund, har blivit lite av en lokalkändis. Kollegorna på Zeppelin har såklart redan hunnit ställa alla frågor om eventet, men även i övrigt är nyfikenheten stor:
– Var man än går får man höra frågor om det här. Framför allt är det inte så många som vet vad ett Yrkes-VM innebär, så det är roligt att kunna sprida kunskapen.
Att tävla i just maskinteknik är ingen smal sak. Dels är det lite större fordon det handlar om, exempelvis traktorer och grävmaskiner. Det inkluderar också många olika tävlingsmoment.
– Det man framför allt ska visa under tävlingen är att man kan arbeta metodiskt och säkert. Mycket handlar om felsökning och ofta är det flera fel åt gången som man ska hitta. Sedan börjar man med det man känner sig mest säker på eller det som går snabbast att hitta orsaken till.
Och det kan handla om många typer av fel, inom allt från hydraulsystem och elsystem till motor och transmission.
Hur har förberedelserna sett ut?
– Det är det som är det svåra. Det är inte ett moment som man kan stå och träna på hela dagarna utan man måste lära sig bredden inom yrket. Man måste kunna mycket om det mesta. Där tycker jag att jag fick en väldigt bra grund från skolan och gymnasiet.
– Sedan får man öva vidare och träna. Jobbet i sig kan man ju likna vid träning eftersom man jobbar med en maskin som är trasig. Det blir bra träning i felsökning och logiskt tänkande. Sedan får man träna extra på det som man behöver bli starkare på.
I Nils fall har han fokuserat på svåra mätningar, ända ner på tiondels eller till och med hundradels millimeter.
Just skolan, som Nils Holm nämner, har haft en stor roll i hans karriär. Han gick på Jämtlands Gymnasium Fyrvalla och lyfter särskilt sina tre lärare Lars Öhnegård, Patrik Lyren och Daniel Petersson på tungmekaniklinjen som viktiga. Därutöver har Nils Holm också ett nära samarbete med den expert han tilldelats inför yrkestävlingarna, Manne Eriksson.
– Han var faktiskt här förra veckan, onsdag–torsdag, så vi satt och gick igenom inför tävlingarna och jag fick lite övningsuppgifter. Sedan fick han se hur vår verkstad ser ut och vilka förutsättningar vi har.
Sist men inte minst: Hur känns det att representera Sverige i Yrkes-VM?
– Det är stort, det är inte alla som får representera Sverige. Det som är extra roligt är att man åker dit som ett lag. Gemenskapen är väldigt bra. Vi är ett tight lag som är väldigt bra vänner. Det är viktigt när man åker bort så här.