Nyhet

Den 6 december öppnar första delen av Förbifart Stockholm

Nyhet

I början av december får många en tidig julklapp, den första sträckan på Förbifart Stockholm, Häggvik-Hjulsta, öppnas.

Den första sträckan är cirka 3,5 kilometer lång varav cirka 1,8 kilometer går i tunnel. Den knyter samman tre trafikplatser – Trafikplats Häggvik, Trafikplats Akalla och Trafikplats Hjulsta.

Idag fungerar Essingeleden som den huvudsakliga länken mellan de norra och södra delarna av regionen. Det skapar ett känsligt transportsystem. Med Förbifarten blir transportsystemet mindre sårbart. Genom att trafiken fördelas över fler vägar förbättras möjligheterna för arbetspendling och godstransporter samtidigt som trafiksystemet blir mindre sårbart.

Planeringen av Förbifart Stockholm inleddes redan 2001 och har sedan dess genomgått flera faser – från planering och projektering till tunneldrivning, byggnation av trafikplatser och installation av tekniska system.

-Förbifarten är efterlängtad, inte en dag för tidigt, säger Tina Thorsell, samhällspolitisk chef på Transportföretagen. Den är viktig för många av våra medlemsföretag och det är också våra medlemsföretag som har varit en förutsättning för att den blir av, inte minst all bergkross som våra företag transporterat ifrån bygget. Nu hoppas vi att hela förbifarten kan bli klar 2030 som planerat!

Hela E4 Förbifart Stockholm förväntas öppna 2030, några år senare än ursprungligen planerat.  Arbetet fortsätter nu på den återstående delen mellan Kungens kurva och Hjulsta, där tunneln färdigställs och tekniska system installeras och testas.  

Mediabild

Hjulsta,  utgjutning av betongtunnlar. Foto: Trafikverket