Ökad punktlighet på järnvägen och mer underhållsarbete. Det lyfter Trafikverket fram som några av effekterna av deras satsning ”Kraftsamling för ett närmare Sverige” , som de redovisade för infrastrukturminister Andreas Carlson på fredagen. Samtidigt kvarstår frågan vad som händer med bildandet av ett statligt projektbolag, som vid sidan av Trafikverket ska få bygga nya vägar och järnvägar.
Enligt Trafikverket har deras inledda effektiviseringsarbete lett till en märkbar förbättring i både effektivitet och leveransförmåga. De lyfter bland annat fram att punktligheten på järnvägen förbättrades under 2025 till den högsta nivån sedan 2022 och att volymen av viktigt underhållsarbete har ökat markant. Bland annat genomfördes 30 procent fler beläggningsarbeten sommaren 2025 jämfört med året innan, och antalet växelbyten ökade med nära 80 procent jämfört med 2023.
– Sverige behöver förbättrad punktlighet och effektivare projekt för att stärka konkurrenskraften och underlätta vardagen för medborgare och företag. Mer behöver göras men att Trafikverket har satt i gång arbetet är mycket positivt, säger Tina Thorsell, samhällspolitisk chef på Transportföretagen.
Frågetecken kring nytt statligt projektbolag
Trafikverket har också parallellt genomfört betydande interna besparingar, som från 2026 beräknas uppgå till nära en miljard kronor årligen. Regeringen gav förra året den erfarne utredaren Clas Norgren i uppdrag att utreda hur man kan effektivisera genom alternativa former för genomförande och organisering av statlig infrastruktur. Med förebild från Norge föreslog utredningen att ett statligt ägt projektbolag bildas dit några objekt ur Trafikverkets portfölj kunde flyttas. I samband med att den nationella planen presenterades nämndes inget om den här utredningen.
– Vi hoppas att den frågan inte är begraven. Det bästa sättet att uppnå effektivitet är konkurrens, i det här fallet att öppna upp för fler aktörer än Trafikverket att bygga infrastruktur, avslutar Tina Thorsell.