Nyhet

Nya regler vid halvårsskiftet 2026

Nyhet

Sänkt skatt på diesel och bensin

Vad har ändrats?
Från och med den 1 juli 2026 sänks koldioxidskatten på diesel och bensin med ytterligare 2 kronor och 40 öre per liter. Det är det andra steget i en tillfällig skattelättnad – det första steget genomfördes redan den 1 maj 2026. Om sänkningen förs vidare fullt ut i priset vid pump innebär det totalt en minskning med ungefär 3 kronor per liter inklusive moms.

Hur länge gäller det?
Det andra steget i sänkningen gäller till och med den 30 november 2026.

Källa: SFS 2026:1224–1227. Beslutsunderlag: prop. 2025/26:275.

Flygbolag slipper säkerhetskontrollavgifter resten av 2026

Vad har ändrats?
Under andra halvåret 2026 – det vill säga från 1 juli till 31 december – behöver flygbolag inte betala den avgift som normalt tas ut för säkerhetskontrollerna av passagerare och bagage på flygplatser.

Bakgrunden är att riksdagen har beslutat att skjuta till 400 miljoner kronor till det system som finansierar dessa kontroller. Pengarna räcker för att helt täcka avgiften under hela perioden.

Källa: SFS 2026:1257–1258. Beslutsunderlag: prop. 2025/26:275.

Statligt stöd till flyg- och båtresor till och från Gotland

Vad har ändrats?
Från den 1 juli 2026 kan flygbolag och rederier som trafikerar sträckan Gotland–fastlandet söka statligt stöd för de prisrabatter de ger till passagerare folkbokförda på Gotland.

Hur fungerar det? Stödet täcker ett fast belopp per resa:

  • 500 kronor per person för flygresor
  • 200 kronor per person för båtresor

Företaget gör avdraget direkt vid biljettköpet och ansöker sedan om ersättning från Trafikverket månadsvis, senast den 15:e i månaden efter den månad resorna genomfördes.

Villkor: Bland annat krävs att företaget är godkänt för F-skatt, inte har skulder hos Kronofogden och inte befinner sig i ekonomiska svårigheter. Stödet är EU-rättsligt godkänt inom ramen för det allmänna gruppundantagets regler.

Källa: SFS 2026:1380 (ny förordning). Beslutsunderlag: prop. 2025/26:99.

Kör- och vilotider för lätta fordon

Klicka här för att läsa hela nyheten

Sanktionsväxling vid bristande anmälningsplikt

Vad gäller? 
Från den 1 juli 2026 kan Transportstyrelsen ta ut en sanktionsavgift på 6 000 kronor om ett tillståndspliktigt gods- eller bussföretag inte uppfyller sin anmälningsplikt.

Källa: Transportstyrelsen – sanktionsavgifterTransportstyrelsen – krav på anmälan

Ny yrkesförarutbildning

Vad gäller?
Den grundläggande och fortbildande yrkesförarutbildningen moderniseras, vilket innebär att det blir tillåtet med distansundervisning och avancerade körsimulatorer i delar av utbildningen. Full tillämpning av de nya föreskrifterna sker den 1 september 2026.

Nya möjligheter:

  • Fjärrundervisning: lärarledda lektioner via digitala plattformar.
  • Distansundervisning: ej lärarledda e-lärmoduler för utvalda ämnesdelar.
  • Simulatorövningar: delar av körträningen kan genomföras i avancerade simulatorer.

För utbildningsanordnare: Befintliga utbildningsplaner behöver uppdateras (kostnadsfritt) eller tillstånd sökas för att använda de nya metoderna (avgiftsbelagt).

Källa: Klicka för att komma till Transportstyrelsens hemsida – yrkesförarutbildning

Skattefritt att ladda elbil på jobbet (permanent) — 1 juli 2026

Vad gäller? 
Förmånen att ladda sin elbil på arbetsplatsen görs permanent skattefri.

Källa: Klicka för att komma till Skatteverkets hemsida

Bättre förutsättningar för yrkesutbildning

Vad har ändrats?
Från den 1 juli 2026 utökas möjligheterna för gymnasieskolor och anpassade gymnasieskolor att lägga ut undervisning i yrkesämnen på entreprenad till andra offentliga huvudmän. Samtidigt får elever på individuella program i anpassad gymnasieskola rätt att fullfölja sin utbildning. [regeringen.se], [riksdagen.se]

Hur fungerar det?

  • Yrkesutbildningar kan i större utsträckning samordnas mellan kommuner.
  • Undervisning i yrkesämnen kan erbjudas även där elevunderlaget är begränsat.
  • Företag och branscher kan få lättare att medverka i utbildningsupplägg genom regional samverkan.

Hårdare tag mot fusk med färdskrivare (gäller från 1 augusti 2026)

Vad har ändrats?
En ny lag om åtgärder mot manipulation och missbruk av färdskrivare träder i kraft den 1 augusti 2026. Den är ett svar på att fusk med färdskrivare – för att dölja överträdelser av kör- och vilotidsreglerna – förekommer och snedvrider konkurrensen i åkeribranschen.

Lagen innebär i korthet:

  • Hårdare straff för den som manipulerar sin färdskrivare
  • Nytt brott för den som tillverkar, säljer eller på annat sätt hanterar utrustning som är avsedd att manipulera färdskrivare
  • Utökade befogenheter för poliser och bilinspektörer att ingripa och genomföra kontroller när de misstänker att en färdskrivare har manipulerats

Källa: SFS 2026:1274–1280 (ny lag). Beslutsunderlag: prop. 2025/26:256.

Kommunal hamnverksamhet ska drivas i aktiebolag (gäller från 1 augusti 2026)

Vad har ändrats?
Från den 1 augusti 2026 gäller en ny lag som säger att kommuner och regioner som bedriver hamnverksamhet på en marknad måste göra det i ett kommunalt aktiebolag – inte som en del av den kommunala förvaltningen.

Verksamheten ska bedrivas på affärsmässiga grunder och redovisas separat, vilket ökar transparensen och underlättar jämförelse med privata aktörer.

Undantag: Hamnar som i huvudsak betjänar lokala användare och vars verksamhet bedöms inte påverka handeln inom EU är undantagna från kravet.

Övergångstid: Kommuner och regioner som redan i dag driver hamnverksamhet i förvaltningsform har tid till och med den 31 december 2028 att ställa om sin organisation.

Källa: SFS 2026:1255 (ny lag). Landsbygds- och infrastrukturdepartementet.

Stöd till ellastbilar förlängt och utökat

Vad har ändrats?
Sedan den 24 mars 2026 gäller utvidgade regler för statligt stöd till miljövänliga fordon (de så kallade Klimatpremierna):

  • Möjligheten att söka stöd för inköp av lätta ellastbilar förlängs till den 31 oktober 2027
  • Det tak som tidigare begränsade stödets storlek för inköp och leasing av tunga utsläppsfria lastbilar har tagits bort – det finns alltså inte längre ett maxbelopp för stödet i den kategorin
  • Ansökningsprocessen har digitaliserats och förenklats

Källa: SFS 2026:80–83. Klimat- och näringslivsdepartementet.

Tillfälligt nedsatta arbetsgivaravgifter för unga

Vad har ändrats?
Nedsatta arbetsgivaravgifter för personer mellan 19 och 23 år.
Mellan 1 april 2026 och 30 september 2027 sänks tillfälligt arbetsgivaravgifterna och den allmänna löneavgiften för unga mellan 19 och 23 år. Nedsättningen innebär att endast ålderspensionsavgiften och hälften av de övriga avgifterna ska betalas på ersättning upp till 25 000 kronor per kalendermånad.

Hur fungerar det?

  • Arbetsgivare får lägre kostnader för att anställa unga personer.
  • Syftet är att stärka etableringen på arbetsmarknaden.

Nya regler för gränsöverskridande avfallstransporter

Vad har ändrats?
EU har reviderat sin förordning om avfallstransporter, och Sverige har nu infört de kompletterande nationella regler som krävs för att genomföra EU-regelverket (i kraft sedan den 21 maj 2026).

Det praktiska för transportörer och speditörer som hanterar avfallstransporter är bland annat:

  • Naturvårdsverket driver ett system för elektronisk hantering av information och dokumentation kring avfallstransporter
  • Det ställs krav på att tidsfrister för ansökningsavgifter vid anmälningar följs

Källa: SFS 2026:356–368

Klicka dig vidare för att läsa mer på Regeringenss hemsida: Viktigare lagar och förordningar inför halvårsskiftet 2026