Sänkt skatt på diesel och bensin
Vad har ändrats?
Från och med den 1 juli 2026 sänks koldioxidskatten på diesel och bensin med ytterligare 2 kronor och 40 öre per liter. Det är det andra steget i en tillfällig skattelättnad – det första steget genomfördes redan den 1 maj 2026. Om sänkningen förs vidare fullt ut i priset vid pump innebär det totalt en minskning med ungefär 3 kronor per liter inklusive moms.
Hur länge gäller det?
Det andra steget i sänkningen gäller till och med den 30 november 2026.
Källa: SFS 2026:1224–1227. Beslutsunderlag: prop. 2025/26:275.
Flygbolag slipper säkerhetskontrollavgifter resten av 2026
Vad har ändrats?
Under andra halvåret 2026 – det vill säga från 1 juli till 31 december – behöver flygbolag inte betala den avgift som normalt tas ut för säkerhetskontrollerna av passagerare och bagage på flygplatser.
Bakgrunden är att riksdagen har beslutat att skjuta till 400 miljoner kronor till det system som finansierar dessa kontroller. Pengarna räcker för att helt täcka avgiften under hela perioden.
Källa: SFS 2026:1257–1258. Beslutsunderlag: prop. 2025/26:275.
Statligt stöd till flyg- och båtresor till och från Gotland
Vad har ändrats?
Från den 1 juli 2026 kan flygbolag och rederier som trafikerar sträckan Gotland–fastlandet söka statligt stöd för de prisrabatter de ger till passagerare folkbokförda på Gotland.
Hur fungerar det? Stödet täcker ett fast belopp per resa:
- 500 kronor per person för flygresor
- 200 kronor per person för båtresor
Företaget gör avdraget direkt vid biljettköpet och ansöker sedan om ersättning från Trafikverket månadsvis, senast den 15:e i månaden efter den månad resorna genomfördes.
Villkor: Bland annat krävs att företaget är godkänt för F-skatt, inte har skulder hos Kronofogden och inte befinner sig i ekonomiska svårigheter. Stödet är EU-rättsligt godkänt inom ramen för det allmänna gruppundantagets regler.
Källa: SFS 2026:1380 (ny förordning). Beslutsunderlag: prop. 2025/26:99.
Kör- och vilotider för lätta fordon
Klicka här för att läsa hela nyheten
Sanktionsväxling vid bristande anmälningsplikt
Vad gäller?
Från den 1 juli 2026 kan Transportstyrelsen ta ut en sanktionsavgift på 6 000 kronor om ett tillståndspliktigt gods- eller bussföretag inte uppfyller sin anmälningsplikt.
Källa: Transportstyrelsen – sanktionsavgifter, Transportstyrelsen – krav på anmälan
Ny yrkesförarutbildning
Vad gäller?
Den grundläggande och fortbildande yrkesförarutbildningen moderniseras. Från den 1 juli 2026 är det tillåtet med distansundervisning och avancerade körsimulatorer i delar av utbildningen. Full tillämpning av de nya föreskrifterna sker den 1 september 2026.
Nya möjligheter:
- Fjärrundervisning: lärarledda lektioner via digitala plattformar.
- Distansundervisning: ej lärarledda e-lärmoduler för utvalda ämnesdelar.
- Simulatorövningar: delar av körträningen kan genomföras i avancerade simulatorer.
För utbildningsanordnare: Befintliga utbildningsplaner behöver uppdateras (kostnadsfritt) eller tillstånd sökas för att använda de nya metoderna (avgiftsbelagt).
Källa: Transportstyrelsen – yrkesförarutbildning
Skattefritt att ladda elbil på jobbet (permanent) — 1 juli 2026
Vad gäller?
Förmånen att ladda sin elbil på arbetsplatsen görs permanent skattefri. Dessutom likställs plug-in-hybrider med helel-bilar: förare med laddningshybrid som tjänstebil får nu avdragsrätt för drivmedelskostnader vid tjänsteresor på samma villkor som de som betalar hela drivmedelsnotan själva.
Källa: Skatteverket
Hårdare tag mot fusk med färdskrivare (gäller från 1 augusti 2026)
Vad har ändrats?
En ny lag om åtgärder mot manipulation och missbruk av färdskrivare träder i kraft den 1 augusti 2026. Den är ett svar på att fusk med färdskrivare – för att dölja överträdelser av kör- och vilotidsreglerna – förekommer och snedvrider konkurrensen i åkeribranschen.
Lagen innebär i korthet:
- Hårdare straff för den som manipulerar sin färdskrivare
- Nytt brott för den som tillverkar, säljer eller på annat sätt hanterar utrustning som är avsedd att manipulera färdskrivare
- Utökade befogenheter för poliser och bilinspektörer att ingripa och genomföra kontroller när de misstänker att en färdskrivare har manipulerats
Källa: SFS 2026:1274–1280 (ny lag). Beslutsunderlag: prop. 2025/26:256.
Kommunal hamnverksamhet ska drivas i aktiebolag (gäller från 1 augusti 2026)
Vad har ändrats?
Från den 1 augusti 2026 gäller en ny lag som säger att kommuner och regioner som bedriver hamnverksamhet på en marknad måste göra det i ett kommunalt aktiebolag – inte som en del av den kommunala förvaltningen.
Verksamheten ska bedrivas på affärsmässiga grunder och redovisas separat, vilket ökar transparensen och underlättar jämförelse med privata aktörer.
Undantag: Hamnar som i huvudsak betjänar lokala användare och vars verksamhet bedöms inte påverka handeln inom EU är undantagna från kravet.
Övergångstid: Kommuner och regioner som redan i dag driver hamnverksamhet i förvaltningsform har tid till och med den 31 december 2028 att ställa om sin organisation.
Källa: SFS 2026:1255 (ny lag). Landsbygds- och infrastrukturdepartementet.
Stöd till ellastbilar förlängt och utökat
Vad har ändrats? Sedan den 24 mars 2026 gäller utvidgade regler för statligt stöd till miljövänliga fordon (de så kallade Klimatpremierna):
- Möjligheten att söka stöd för inköp av lätta ellastbilar förlängs till den 31 oktober 2027
- Det tak som tidigare begränsade stödets storlek för inköp och leasing av tunga utsläppsfria lastbilar har tagits bort – det finns alltså inte längre ett maxbelopp för stödet i den kategorin
- Ansökningsprocessen har digitaliserats och förenklats
Källa: SFS 2026:80–83. Klimat- och näringslivsdepartementet.
Nya regler för gränsöverskridande avfallstransporter
Vad har ändrats?
EU har reviderat sin förordning om avfallstransporter, och Sverige har nu infört de kompletterande nationella regler som krävs för att genomföra EU-regelverket (i kraft sedan den 21 maj 2026).
Det praktiska för transportörer och speditörer som hanterar avfallstransporter är bland annat:
Naturvårdsverket driver ett system för elektronisk hantering av information och dokumentation kring avfallstransporter
Det ställs krav på att tidsfrister för ansökningsavgifter vid anmälningar följs
Källa: SFS 2026:356–368
Mer att läsa
Vill du ta del av hela sammanställningen från regeringen finns den publicerad på regeringen.se: