Nyhet

Nowa Li från Huskvarna ska representera Sverige i Shanghai

Nyhet
Mediabild

Med bara veckor kvar tills yrkeslandslaget åker till Shanghai för att representera Sverige passar vi på att intervjua våra representanter inom fordonsdisciplinerna. I dag får vi möta Nowa Li Olsson Nelson, till vardags anställd hos Nybergs Bil i Jönköping. Hon kommer att tävla i bilskadeteknik.

Nowa Li Olsson Nelson kommer att åka till Yrkes-VM i Shanghai, med start 22 september, och där representera Sverige.

– Det känns otroligt stort! Det är svårt att greppa vad det faktiskt innebär. Vi ska vara på världens största arena. De svenska och nordiska mästerskap där jag träningstävlade är ju bara en bråkdel av hur stort det är här.

För Nowa Li blir det också första gången i Asien:

– Det är ju på helt andra sidan världen, det blir verkligen en upplevelse.

Det är inte det enda första. Hon är nämligen också första kvinna i Sverige att tävla inom just bilskada.

– Jag hoppas med det kunna inspirera andra tjejer.

Tävlingsmomenten inom bilskadeteknik är olika och mångsidiga. Det kan handla om att byta bakskärm, rambensbyte, arbete med plåt och aluminium, plastreparation, justering av dörrar och springor samt riktbänksmoment med mätning – med mera.

Hur förbereder man sig då inför ett sådant megaevenemang, där man för övrigt väntar sig en tillströmning av hundratusentals åskådare?

– För mig började resan med en uttagningstävling. Därefter har det varit många helger när jag tränat. Nu kör jag tillsammans med min expert ungefär en kväll i veckan. Sedan tränar jag på egen hand på jobbet. Jag brukar stanna på jobbet minst två kvällar i veckan.

Nowa Li gick tidigare på Bäckadalsgymnasiet i Jönköping med inriktning karosseri och lackering. Hon vill särskilt lyfta en av sina lärare, Christer Fagerberg.

– Det var han som skickade mig till Mattias (experten inom bilskadeteknik, red. anm.), som sedan kontaktade mig för att vara med på uttagningstävlingen. Christer brinner verkligen för att hans elever ska gå vidare inom sådant här.

Även samarbetet med experten Mattias Roth har varit viktigt:

– Det fungerar jättebra, vi har nästan daglig kontakt. Jag ringer och hör med honom när jag funderar över något. Jag skickar bilder på bucklor jag drar ut i jobbet eller när jag ska svetsa och får hela tiden feedback.

Skulle du säga att träningen inför Yrkes-VM därmed också bidrar till att du blir en bättre yrkesmänniska?

– Absolut. Man blir både bättre och effektivare på jobbet. Eftersom tävlingen går på tid måste man träna snabbhet hela tiden. Man får fråga sig hur saker kan göras för att vinna så mycket tid som möjligt. Det tjänar man jättemycket på i jobbet.

Sist men inte minst, hur känns det att representera de svenska färgerna på andra sidan jorden?

– Det är verkligen jättestort och framför allt jättekul! Det går nästan inte att ta in. Jag minns på vår lagträff när de berättade att vi är som vilket annat svenskt landslag som helst lika mycket som de som tävlar i OS. Det är verkligen jättehäftigt och en ära att få göra det.

Anders Lund, Servicemarknadschef hos arbetsgivaren Nybergs Bil i Jönköping berätta om sina känslor inför tävlingarna:

Vi på Nybergs Bil är jättestolta över att Nowa Li får den här chansen och att vi har en så pass duktig skadetekniker, som dessutom, vilket inte är vanligt i den här branschen, är tjej. Nowa Li har arbetat hos oss i två år men i och med att vi jobbar nära Bäckadalsgymnasiet gick hon också som lärling hos oss.

Vad tror du är största nyttan för er del med att ni har en tävlande i Yrkes-VM?

– Vi arbetar väldigt nära skolan i och med att vi också är delaktiga i motorbranschcollege, men också genom ett Volvo-samarbete där vi arbetar med rektorer, lärare och elever. Vi får i Nowa Li en ambassadör för branschen och även för yrkesutbildningar.