Nyhet

Han vill lyckas med det som det offentliga misslyckats med

Nyhet

Bristen på uppställningsplatser för lastbilar är på sina håll akut. Det är en fråga som diskuterats i årtionden men inte mycket har hänt. Men nu kanske det blir ändring på saken? Morgondagens gäst i TF Talks, Pelle Törnberg, är med företaget Drivers First i full färd med att bygga ut ett nät av säkra parkeringar för lastbilar.

Tillhör du generationen som växte upp när det endast fanns två kanaler på TV:n och man körde till videoaffären för att hyra videobox på lördagen så borde du ha hört talas om Pelle Törnberg. Han var en av mediaentreprenören och Kinneviks ägare Jan Stenbecks närmaste män och var med och utmanade TV monopolet på sin tid. Hans meritlista från svensk och internationell media är lång, bland annat vd för Strix Television, MTG och Metro International.

Nu har Pelle Törnberg gett sig in i transportbranschen. Med företaget Drivers First vill han erbjuda yrkesförarna en trygg och säker arbetsmiljö. På sin hemsida skriver de att ”det handlar om att bygga infrastruktur som är värdig de människor som håller hjulen i rullning – varje dag, året runt, i alla väderförhållanden”.

I morgondagens TF Talks samtalar vi med Pelle Törnberg. Steget från media till parkeringar för lastbilar kan tyckas långt: hur kommer det sig att han gav sig in i detta?

Missa inte ett spännande och öppenhjärtligt samtal om ledarskap, affärsutveckling och givetvis säkra uppställningsplatser för lastbilsförare.

Anmäl dig här så får du länk