Sveriges Hamnar, som ingår i Transportföretagen, har idag den 11 september 2025 tecknat ett andrahandsavtal med Svenska Hamnarbetarförbundet (HF). Avtalet är exakt likadant som Hamn- och stuveriavtalet som tecknats med Svenska Transportarbetarförbundet. HF måste nu upphöra med de strejker och blockader som skadat svenska hamnar, samtidigt som de inte har fått igenom något utöver Transports avtal.
– Nu har vi, för fjärde gången, tecknat ett likalydande andrahandsavtal med HF. Detta efter en sommar av onödiga strejker som orsakat tusentals förlorade arbetsdagar i hamnarna. Vi ser nu fram emot arbetsro så att hamnarna kan fokusera på sin viktiga uppgift att trygga Sveriges transporter, säger Johan Grauers, förhandlingschef, Sveriges Hamnar.
HF:s strejker under sommaren har inneburit omkring tusentals förlorade arbetsdagar i Sveriges hamnar. Som jämförelse har hela arbetsmarknaden totalt förlorat omkring 8 700 arbetsdagar per år i genomsnitt under de senaste femton åren. Det är alltså en mycket omfattande strejk av fackförbund med mindre än tusen medlemmar, som utgör 0,2 promille av landets arbetskraft. Det förlorade värdet för hamnföretagen och deras kunder är svårt att beräkna i dagsläget, men varje dag passerar gods för stora värden genom Sveriges hamnar.
Kollektivavtalen gäller till och med den 30 april 2027. Det innebär att nästa avtalsrörelse startar om ett och ett halvt år.
– Det är positivt att HF till sist förstod att Sveriges Hamnar inte kan ge dem mer än de villkor och löner som förhandlats med Transport. Men det är samtidigt oroväckande att HF har tillåtits att strejka, trots att de redan från början erbjöds det enda avtal som är möjligt – och som de nu också har accepterat utan ändringar. De svenska hamnföretagen är helt bakbundna i dessa konflikter, som får omfattande konsekvenser för hamnföretagen, för Sverige som handelsnation och för svensk beredskap och säkerhet, säger Johan Grauers.
– Det finns tyvärr inget som tyder på att HF kommer att lära sig av detta, tvärtom varnar de redan nu för hur de tänker agera i nästa avtalsrörelse. Det är därför dags att lagstiftarna tar sitt ansvar och sätter stopp inför nästa avtalsrörelse. Även LO måste sluta upp bakom detta, eftersom Transport hela tiden blir utsatta för undanträngningsförsök från HF, säger Johan Grauers.
Om avtal i svenska hamnar
Hamnarna har i över hundra år tecknat kollektivavtal med LO-förbundet Transport, som företräder majoriteten av hamnarbetarna. Sveriges Hamnar tecknade förstahandsavtalet med Transport i maj och det avtalet gäller samtliga hamn- och stuveriarbetare, oavsett vilket fackförbund de tillhör, eller om de valt att inte vara med i något fackförbund alls. Det är en av grundprinciperna i den svenska modellen och innebär att samma villkor gäller för alla på arbetsplatsen som utför samma typ av arbete. Det skapar trygghet, ordning och förutsägbarhet för alla.
Svenska Hamnarbetarförbundet bröt sig ur Transport 1972 och ställde sig utanför den svenska modellen med återkommande strejker som följd. Sedan 2019 har HF tecknat så kallat andrahandsavtal med Sveriges Hamnar, ett likalydande kollektivavtal med exakt samma villkor som i Hamn- och Stuveriavtalet.
Andrahandsavtalet ger HF fackliga rättigheter enligt lag, såsom:
- rätt till förhandling innan t.ex. beslut om viktigare förändringar (MBL-förhandling)
- rätt att utse fackliga förtroendemän
- rätt till betald facklig tid
- rätt att utse skyddsombud och delta i arbetsmiljöarbetet
- rätt att förhandla för medlemmar i lokala och centrala förhandlingar
- andra organisatoriska rättigheter enligt lag.
– Den svenska arbetsrätten är inte uppbyggd för denna situation med både förstahandsavtal och andrahandsavtal. Det kan vara svårt, ibland omöjligt, att samtidigt följa både de dubbla avtalen och svensk lag. Alla som drivit ett företag vet att regler som komplicerar planering och administration, får konsekvenser för möjligheterna att bedriva en effektiv och lönsam verksamhet. Det är inte bra varken för arbetsgivare eller arbetstagare, säger Johan Grauers.
Så fungerar kollektivavtalen för hamnarbetare.