Medlemsföretag kan ansöka om nytt stöd från och med den 1 april 2022
Den 1 april 2022 träder en lagändring i kraft som innebär att även den arbetsgivare som mottagit stöd för korttidsarbete under perioden mars 2020-september 2021 kan beviljas stöd. En ansökan om stöd med tillämpning av den nya bestämmelsen kan göras tidigast 1 april 2022 och ska prövas av Skatteverket. Tillväxtverket kommer att hantera ärenden kopplade till stödet fram till och med den 31 mars 2022, sedan tar Skatteverket över hanteringen. Den tillfälliga bestämmelsen upphöra att gälla den 1 januari 2024.
Logga in med BankID - tryggt och enkelt.
Första gången behöver du fylla i företagsuppgifter så vi kan koppla din inloggning med rätt företag och ditt medlemskap.
Logga in med BankID Logga in med användarnamn och lösenord Här kan du logga in som tidigare. Vi rekommenderar dig som medlem att byta till BankID-inloggning så snart du kan.
Den gamla inloggningen finns kvar en tid till, men vi rekommenderar att du byter redan nu. Byt till BankID
Som medlem hos Transportföretagen får ditt företag hjälp, stöd och möjlighet att påverka.
Bli medlem