Direkt till innehållet (Tryck Enter)

-

Representanter från förbundets medlemmar i samtal om handlingsplan för turist- och beställningstrafiken framåt

Den 15 mars samlades Sveriges Bussföretags arbetsgrupp inom turist- och beställningstrafik, TURBO-gruppen, tillsammans med ett antal styrelseledamöter som representerar företag som kör turist- och beställningstrafik. Från förbundet medverkade Anna Grönlund och Oscar Sundås. Det var en samlad, men förtvivlad, bild gruppen gav kring företagens nuvarande situation.

På agendan stod bland annat frågor om paketreselagstiftningen, UD:s rekommendation om att inte åka utomlands, gränspassager, kör- och vilotider och framförallt en allmän lägesuppdatering.

Gruppen diskuterade också kring handlingsplan för kommande vecka, bland annat i fråga om kontakter med myndigheter och andra organisationer och vilka frågor som är viktigast att driva gentemot staten och andra aktörer.

Medlemmar som har frågor eller inspel kan med fördel höra av sig till antingen någon av medlemmarna i gruppen eller till förbundets medarbetare:


Sveriges Bussföretag

Anna Grönlund, anna.gronlund@transportforetagen.se

Oscar Sundås, oscar.sundas@transportforetagen.se


TURBO-gruppen

Helen Bergh, MK Bussresor, helen.bergh@mkbussresor.se 

Johan Ekman, EkmanBuss Flexibussitet, johan.ekman@ekmanbuss.se

Joakim Kjellson, Bergkvarabuss, joakim.kjellson@bergkvarabuss.se

Jennie Högberg, Högbergs Buss, jennie@hogbergsbuss.se 

Ken Forsberg, tidigare Forsbergs Buss, ken@cwux.se


Styrelsen

Tomas Byberg, Byberg & Nordin, tomas.byberg@bybergnordin.se

Mikael Nilsson, Tjörnarpsbuss, mikael@tjornarpsbuss.se 

Elisabet Angelin, Tomas Buss, elisabet@tomasbuss.se


Nästa möte

Den 18 mars.

Transportföretagen är bransch- och arbetsgivarorganisationen för transportnäringen och säkerhetsbranschen. Klicka på ett av alternativen nedan för att anpassa startsidan med branschspecifikt innehåll.