Nyhet

Eldsjälen Gustav öppnar verkstadsdörrarna för framtidens kompetens

Nyhet
Mediabild

Gustav Alm har, tillsammans med Rejmes, deltagit i Transportföretagens och MRF:s initiativ Öppna Verkstäder. Hittills har han välkomnat över 330 elever in i verksamheten.
– Det finns en stor diskrepans mellan hur många föreställer sig en bilverkstad och hur den faktiskt ser ut i dag, säger Gustav Alm.

Gustav Alm började själv sin karriär inom motorbranschen som bilplåtslagare. I dag är han servicemarknadschef på Rejmes och har hand om det som händer efter att bilen lämnat bilhallen: service, reparationer och kundrelationer. Han menar att yrket har förändrats i grunden sedan han först gick in i en verkstad. Det är också något han vill hjälpa till att visa upp.

– Många blir förvånade över hur modernt det är. Det är inte bara någon som står med oljiga händer över ett motorutrymme. I dag sitter många tekniker lika mycket vid en dator som vid bilen.

Även fordonen har förändrats. I dag finns det exempelvis fler elfordon:

– Förr kunde man lära sig mycket av erfarenhet. I dag är varje bil unik beroende på hur den är utrustad. Arbetet nu handlar mer om felsökning i datorer, programmering av styrenheter och avancerad kalibrering. Teknikutvecklingen går väldigt fort.

Just därför har Gustav Alm och hans kollegor valt att öppna upp verksamheten. Genom studiebesök får elever en konkret bild av hur arbetet faktiskt ser ut. Initiativet Öppna Verkstäder är en del av ett långsiktigt arbete för att stärka kompetensförsörjningen i branschen. Behovet av utbildade medarbetare är stort och Gustav Alm ser det som avgörande att börja tidigt.

– Första steget är att väcka intresse och få fler att söka fordonsprogrammet. Sedan handlar det om att utbildningen håller hög kvalitet så att eleverna är redo när de kommer ut i arbetslivet.

Samverkan som ger resultat
För att lyckas krävs samarbete. Rejmes i Örebro har därför ett nära samarbete med Tullängsgymnasiet där elever utbildas inom fordonsprogrammet. Tillsammans med Volvo finns ett trepartsavtal som säkerställer att utbildningen ligger i linje med branschens behov och att utbildningen får tillgång till modern teknik. Parallellt arbetar företaget aktivt med att nå studie- och yrkesvägledare, att delta i yrkesmässor och visa upp bredden av yrken i verkstaden. Det gäller allt från biltekniker till lackerare och skadereparatörer.

– Det är inom de här yrkesgrupperna vi har haft störst behov. Då måste vi också vara där och berätta om möjligheterna, säger Gustav Alm.

Insatserna har också gett effekt. I dag rekryterar verksamheten kontinuerligt nya medarbetare direkt från gymnasiet.

– Tidigare var det färre som sökte och nivån varierade. Nu ser vi mer motiverade elever och en tydlig förbättring över tid.

Gustav Alm berättar att förändringen inte kunnat uppnås med enstaka insatser. Det är uthålligheten som gör skillnaden.

– Man ser inte resultat direkt. Men arbetar man kontinuerligt, år efter år, börjar det hända saker. Det är ett kretslopp. Vi väcker intresse, utbildningen utvecklas och till slut får vi fler som vill jobba hos oss. Då ökar också intresset.

Engagemanget bottnar i ett ansvar både för den egna verksamheten och för branschens framtid.

– Vi kan inte förlita oss på att någon annan ska lösa kompetensfrågan. Vill vi säkra framtiden måste vi vara med och bidra själva.