Sveriges Hamnar har gjort en fredspliktsinvändning mot HFs stridsåtgärder
Sveriges Hamnar har gjort en fredspliktsinvändning mot de stridsåtgärder som Svenska Hamnarbetarförbundet (HF) varslat om, inklusive den utlösta strejken onsdagen den 21 maj. Orsaken är att det inte är tillåtet att vidta stridsåtgärder för att tränga undan ett befintligt kollektivavtal.
– Att ha olika anställningsvillkor för olika medarbetare beroende på facklig tillhörighet vore en ohållbar situation för en arbetsgivare, och dessutom helt i strid med den svenska modellen. Det är helt otänkbart för oss, säger Johan Grauers, förhandlingschef för Sveriges Hamnar.
I och med att Sveriges Hamnar tecknade Hamn- och Stuveriavtalet med Transport, finns nu ett gällande kollektivavtal för hamn- och stuveriarbetarna. Därmed är HF:s varsel om stridsåtgärder ogiltiga eftersom de syftar till att tränga undan ett befintligt kollektivavtal. Sveriges Hamnar har därför gjort en fredspliktsinvändning för att få HF att upphöra med stridsåtgärderna. HF har meddelat att de trots detta kommer att vidta stridsåtgärderna. Sveriges Hamnar kommer därför att ansöka om stämning mot HF.