Nyhet

Ett ögonblick… Anders Josephsson som under hösten är tf Branschchef för Transportindustriförbundet

Nyhet

Anders Josephsson, till vardags näringspolitisk expert hos Transportföretagen med fokus på åkerifrågor och infrastruktur, kommer från och med den 1:e september att verka som tillförordnad branschchef för Transportindustriförbundet.

Hur känns det här?

- Det känns så klart bra och roligt! I mångt och mycket kommer jag att arbeta med liknande frågor som tidigare men med en annan dimension. Det handlar inte minst om att lyfta logistikfrågor i det internationella perspektivet och om intermodalitet.

Anders Josephsson har en gedigen erfarenhet av transporter. Han har lång bakgrund inom Sveriges Åkeriföretag där han bland annat varit chefredaktör för Svensk Åkeritidning. Han har också lång politisk erfarenhet och arbetade bland annat med dåvarande bostadsminister Stefan Attefall.

- Man kan säga att mitt yrkesliv alltid har rört sig runt hårda frågor så att säga. Mycket har handlat om infrastruktur eller bostäder.

Vad för typ av frågor kommer du att arbeta med under hösten?

- Transportindustriförbundet är en väldigt medlemsnära organisation där arbetet drivs i kommittéer, det är ett arbete som jag går in i. Det finns också flera stora frågor som branschen har att hantera, framför allt kanske gällande hållbarhet, omställning och beredskap.

Du nämner också det ökade fokuset på intermodalitet – alltså samverkan mellan transportslag. Hur blir det att fördjupa fokuset på den frågan?

- Det ser jag fram emot, jag har ju tidigare arbetat mer flera andra trafikslag och det är alltid roligt att få bredda sig. Inom Transportindustriförbundet blir det framför allt med fokus på godstrafik på järnväg.

- Här återkommer också frågan om infrastruktur, vilken jag inte släpper. En väl fungerande infrastruktur är lika viktig för alla aktörer inom transportsektorn, oavsett transportslag.

Varmt välkomna säger vi till Anders Josephsson!