Biltrafikens Arbetsgivareförbund, som ingår i Transportföretagen, har idag tecknat Taxiförareavtalet med Svenska Transportarbetareförbundet. Avtalet följer industrins märke med ett samlat avtalsvärde på 6,4 procent över två år. Taxiförareavtalet omfattar omkring 1 900 taxiföretag och omkring 9 500 anställda.
– Taxiföretagen fyller en central roll i det svenska samhället och möjliggör allt från färdtjänst till resor hem från nyårsfesten. Samtidigt är det en ekonomiskt utsatt bransch med tuff konkurrens från nya aktörer utan kollektivavtal. Vi hade gärna sett en större flexibilitet i avtalet, men har även mött tuffa fackliga krav. Efter konstruktiva förhandlingar har vi hittat en balanserad överenskommelse inom samma kostnadsram som övriga avtal på arbetsmarknaden i enlighet med märket, säger Annika Nordin, förhandlingschef på Biltrafikens Arbetsgivareförbund.
Överenskommelsen innebär att möjlighet till delpension införs, liksom ett ytterligare lönesteg för förare med mer än sex år i yrket.