Nyhet

Remissvar: Förordningen om industriell acceleration och omställning

Nyhet

Transportföretagen, där Sveriges Bussföretag är ett av den ingående förbunden, är en av remissinstanserna när klimat- och näringslivsdepartementet remitterar EU-kommissionens förslag till ny industristrategi för Europa – Industrial Accelerator Act (IAA)

I förslaget finns bland annat en definition av begreppet ”Made in Europe”, som ska avgöra hur produkter klassas efter ursprung när de handlas inom EU. Detta kommer att få stor betydelse för exempelvis bussar. Just fordonsindustrin är en av de industrisektorer som står i fokus för EU-kommissionens förslag till ny industristrategi, mot bakgrund av den globala konkurrenssituationen och den europeiska fordonsindustrins utmaningar.

Sveriges Bussföretags branschutvecklare Gazmend Bunjaku ansvarar för remissarbetet för hela Transportföretagen. Ett nära samråd sker också med Svenskt Näringsliv, där det finns en samsyn i frågan.

Efter att ett första utkast arbetats fram har det skickats på remiss till Sveriges Bussföretags arbetsgrupp för upphandlad trafik, LINK/KollA. Även förbundsstyrelsen har fått en presentation av frågan.

Sveriges Bussföretag har även haft en nära och tät dialog med de internationella organisationerna IRU och UITP. Under den nyligen genomförda årliga studie- och påverkansresan med branschutskottet i Sveriges Bussföretags förbundsstyrelse diskuterades frågan på plats. Resan gav också möjlighet att lyfta de praktiska exempel som våra medlemmar har erfarenhet av när europeiska bussar har kravställts och beställts.

Sveriges Bussföretags svar har skickats till Klimat- och näringslivsdepartementet samt till EU-kommissionen. Läs hela remissvaret