Bild från Elmia
Transportföretagen medverkar på Elmia Lastbil 19-22 augusti 2026 på Elmia i Jönköping. Genom Fair Transport har vi en monter på plats och på tisdagen arrangeras även ett mingel för medlemsföretag i Transportföretagen.
I samband med Elmias Lastbilsmässa besöker infrastrukturminister Andreas Carlson Jönköping och vill då också passa på att träffa några av länets företagare. Ett tillfälle för dig att lyfta, för dig, viktiga företagarfrågor och samtidigt träffa andra företagare.
Förutom mingel och samtal så bjuder vi på en bit mat avslutningsvis och glöm inte att vid anmälan tala om eventuella födoämnesallergier.
Tid: tisdagen den 18 augusti kl. 17.00-19.30
Plats: Restaurang Hemma, Smedjegatan 36, Jönköping
ANMÄLAN: Sker genom mail till anna.gillek@svensktnaringsliv.se.
Läs mer om Elmia Lastbil
Elmia Lastbil och är en internationell samlingspunkt för åkeri- och transportbranschen. Mässan erbjuder en omfattande utställning, förartävlingar, skolaktiviteter, evenemang, scen- och seminarieprogram.
Elmia Lastbil | Nordens största mässan för transport- och åkerinäringen
Läs mer om Fair Transport
Fair Transport är hållbarhetscertifiering för godstransporter på väg, ett digitalt ledningssystem för åkeriföretag samtidigt som det underlättar för inköpare och upphandlare. Det är ett gemensamt löfte mellan inköpare och utförare att göra rätt – på riktigt, från avtal till leverans.