Styrelse

Transportindustriförbundets huvudstyrelse och organisation 2018/2019

Håkan Nilsson, Ordförande
Koncernchef
LGT Logistics AB
Fågelviksleden 4
Box 269
543 23 Tibro
Telefon: 0504-401 00
Mobil: 0738-55 05 00
E-post: hakan.nilsson@lgtlogistics.com

Lena Arvidsson, Vice Ordförande
Vice President Freight Terminal Based Operations
DHL Freight (Sweden) AB
Björnstigen 85
170 72 Stockholm
Telefon: 08-543 455 34
Mobil: 0709-57 90 01
E-post: lena.g.arvidsson@dhl.com

Mats Nordin, Ledamot
Vd 
Agility Nordic
Norgegatan 2
Box 1077
164 25 KISTA
Telefon: 08-522 114 01
Mobil: 0766-44 50 71
E-post: mnordin@agility.com

Mats Larsson, Ledamot
Chef Road Inrikes
PostNord Sverige – Logistics
415 00 Göteborg
Telefon: 010-436 04 78
Mobil: 0725-68 60 77
E-post: mats.larsson@postnord.com

Magnus Malmqvist, Ledamot
Regional Director SWE, NOR and FIN
Vd/Manager Director
DSV Road AB
Österleden 201
Box 555
261 24 Landskrona
Telefon: 0418-39 10 80
Mobil: 0766-20 12 92
E-post: magnus.malmqvist@se.dsv.com

Pelle Andersson, Ledamot
Infrastrukturchef
Green Cargo AB

Mårten Sjölin, Ledamot (Ordförande Miljökommitté)
Miljöchef
Postnord Sverige
105 00 Stockholm
Telefon: 010-436 44 66
Mobil: 0725-87 45 29
E-post: marten.sjolin@postnord.com

Mattias Hermansson, Ledamot (Ordförande Tullkommitté)
Senior adviser, Compliance
KGH Customs Services
Tångenvägen 10
452 35 Strömstad
Telefon. 010-459 08 46
Mobil: 0706-07 41 44
E-post: mattias.hermansson@kghcustoms.com

Tomas Johansson, Ledamot (Ordförande Vägkommittén och ordförande Region Syd)
Network Manager
DHL Freight (Sweden) AB
Trintegatan 10
253 68 Helsingborg
Telefon: 042-495 35 12
Mobil: 0709-57 90 26
E-post: tomas.johansson@dhl.com

Carl-Johan Westas, Ledamot (Ordförande Region Väst)
Branch Manager European Logistics Göteborg
Logistics Center Gothenburg
Dachser Sweden AB
Arendals Allé 5
418 79 Göteborg
Telefon: 031-709 34 00
Mobil: 070-181 63 46
E-post: carl-johan.westas@dachser.com

Mats Rosenqvist, Ledamot (Ordförande Region Öst)
Head of Area Central, Terminal Based Operations
DHL Freight (Sweden) AB
Björnstigen 85
170 87 Stockholm
Telefon: 08-543 451 58
Mobil: 0721-80 33 28
E-post: mats.rosenqvist@dhl.com

Christer Sering, Ledamot (Vice ordförande Vägkommittén)
Greencarrier Freight Services Sweden AB

Tomas Arvidsson, Ledamot (Ordförande Järnvägskommitté)
Raillog
c/o Tomas Arvidsson
Igelösa 144, Lindegård
225 94 Lund
Mobil: 0725-59 83 63
E-post: tomas.arvidsson@raillog.se

Mattias Dahl 
Vd
Transportföretagen
Storgatan 19
102 49 Stockholm
Mobil: 0730-44 71 01
Telefon: 08-762 71 01
E-post: mattias.dahl@transportforetagen.se

Övriga funktionärer:

Göran Arkler
Vice vd och branschchef 
Transportindustriförbundet
Storgatan 19
102 49 Stockholm
Mobil: 0709-76 53 85
E-post: goran.arkler@transportforetagen.se

 

 

/2018-06-07