Järnvägskommittén

Järnvägskommitténs organisation verksamhetsåret 2017/2018.

Tomas Arvidsson, Ordförande
Raillog
c/o Tomas Arvidsson
Igelösa 144, Lindegård
225 94 Lund
Mobil: 0725-59 83 63
E-post: tomas.arvidsson@raillog.se

Pelle Andersson
Infrastrukturchef, Green Cargo AB
Box 39, 171 11 Solna
Telefon: 010 455 49 33
E-post: pelle.andersson@greencargo.com

Hans Backman
Verkställande direktör, Real Rail AB
Box 2045, 331 02 Värnamo
Telefon: 0370 51 67 00, Mobil: 0733-73 67 10
E-post: hans.backman@realrail.se

Henning Berggren
Verksamhetsansvarig, PGF Logistics AB
Skrittvägen 3, 567 92 Vaggeryd
Telefon: 0393-107 05, Mobil: 0703-01 66 85
E-post: henning@pgf.se

Stein Børre Johnsen
Verkställande direktör Bring Linehaul AS
P.o. 155 Alnabru, 0614 Oslo, Norge
Mobil: +47 92 84 39 03
E-post: Stein.borre.johnsen@bring.com 

Kristian Resvik
Transportation Manager PostNord Sverige AB
105 00 Stockholm
Telefon: 010-436 00 00
E-post: kristian.resvik@postnord.com

Micael Svensson
Affärsområdeschef Jernhusen AB
Box 520, 101 30 Stockholm
Telefon: 08 410 032 32, Mobil: 0707 24 29 33
E-post: micael.svensson@jernhusen.se

Torgny Nilsson
Affärsutvecklare Trelleborgs Hamn AB
Box 51, 231 21 Trelleborg
Telefon: 0410-36 37 09, Mobil: 0709-36 37 09
E-post: torgny.nilsson@port.trelleborg.se

Adjungerade:

Stefan Back
Chef hållbar logistik, Transportföretagen
Box 5384, 102 49 Stockholm
Telefon: 08 762 71 32, Mobil: 0730 44 31 72
E-post: stefan.back@transportforetagen.se

 

/2017-10-24